بسمه تعالي

 

    تـاريخچـه تـأسيـس كانـون كارشنـاسـان رسمی دادگستری استـان اردبيـل


كانون كارشناسان اردبيل تا سال 1375 با تعداد حدود 7 نفر از كارشناسان و زيرنظر كانون استان آذربايجانشرقي مشغول فعاليت بود. با ورود تعدادي از اعضاي جديد به جمع كارشناسان بر اثر فعاليتهاي آنان، دفتر نمايندگي كانون كارشناسان اردبيل تأسيس و زير نظر كانون تهران به فعاليت خود ادامه داد. تا اينكه در سال 1383 و با حضور حدود 35 نفر از كارشناسان و با اخذ موافقت از رياست محترم شورايعالي كارشناسان رسمي كشور اولين انتخابات جهت استقلال كانون استان برگزار و كانون كارشناسان رسمي استان اردبيل رسماً شروع بكار كرد.

استقلال كانون كارشناسان استان اردبيل نقطه عطفي در شروع فعاليت اصلي كانون محسوب مي‌شود و از اين مرحله رسماً كانون كارشناسان در سطح استان با شناساندن خود و با تشكيل جلسات متعدد با مقامات استان از جمله امام جمعه محبوب و معزز، استاندار محترم وقت، رياست كل محترم دادگستري به فعاليت خود نظم و نسق و انسجام بخشيد و ضمن ارتباط با تمامي ارگانها و نهادها و درخواست تعامل و هماهنگي ادارات با كانون جهت انتخاب كارشناسان از طريق كانون در نهايت با مساعدت مسئولين محترم قضائي استان بين حدود 30 تا 40 درصد امور کارشناسي با هماهنگي و از طريق كانون صورت مي‌گيرد كه انشاالله تا رسيدنبه مرز قابل قبول اين فعاليت ادامه يافت.

از اقدامات اولیه انجام یافته در شروع استقلال کانون با اخذ مجوز از دادگستری نسبت به افتتاح حساب سیبا به نام کانون و واریز حق الزحمه های کارشناسی به این حساب می باشد.

با برگزاري انتخابات هيئت مديره و انتخاب رئيس كانون، دادگاه انتظامي كانون نيز با معرفي جناب آقاي اسكندرزاده از طرف رياست محترم قوه‌ قضائيه بعنوان رئيس و انتخاب دادستان، و دادياران و متعاقب آن انتخابات داخلي گروهها و تشكيل هيئت رئيسه‌هاي گروهها جهت انسجام و تشكيل دروني گروهها و برگزاري جلسات مستمر هيئت رئيسه‌ها انجام آزمون انتخاب كارشناسان جديد، مصاحبه و مراسمتحليف و صدور پروانه و تمديد آن در خود استان از ديگر دست‌آوردهاي استقلال كانون محسوب مي‌شود.

با ورود اعضاي جديد در دفعات متعدد تعداد كارشناسان در سال 94 به مرز 423 نفر افزايش يافته بسيار مفتخريم با افتخار اعلام ‌نمائيم كه كانون توانائي انجام امور كارشناسي در تمامي زمينه‌ها را داشته و حتي آماده همكاري با استانهاي همجوار نيز هست كه البته در اين رهگذر نيازمند ارشادات و راهنمائيهاي مقامات محترم قضائي بوده كه انشاالله در اين راستا مساعدتهاي خود را از ما دريغ نخواهند فرمود.

شایان ذکر است در طی سنوات ماضی همکاریها و تعامل تنگاتنگی با رؤسای محترم دادگاه داشته و در این راستا ارجاعات معاضدتی و انجام اوامر رؤسای محترم جزو تکالیف اصلی همکاران بوده که امیدواریم پیوسته در این امر خیر بتوانیم مشارکت داشته باشیم.

 

 

نمایندگی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان اردبیل همزمان با تأسیس استان اردبیل از کانون کارشناسان آذربایجان شرقی منفک و به مشابه سایر نمایندگیهای استانهای سراسر کشور به کانون کارشناسان رسمی مرکز وابسته گردید. در پی آن در سال 1373 نمایندگی کانون استان اردبیل تشکیل و انجام وظیفه مربوط به کارشناسی را از جانب کانون تهران به عهده گرفت. براساس ماده 2 قانون کانون  پس از بحد نصاب رسیدن تعداد اعضاء، « اولین دوره هیئت مدیره » پس از انجام انتخابات در تاریخ 28/3/1383 آغاز بکار نمود.

جستجو در سایت
جستجو
لینکهای مفید
دادسرای انتظامی کانون
logo-samandehi